Podpořte naší činnost - klikněte sem.Poradna

mike-smallPokud se chcete zeptat na cokoli kolem autismu a související problematiky, napište svůj dotaz na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Nezapomeňte uvést věk toho, na koho se ptáte a také diagnózu, pokud byla stanovena. Na vaše otázky odpovídá Michal Roškaňuk, který se věnuje poradenství autistům a rodinám a autisty, sám má aspergerův syndrom. Zasláním dotazu souhlasíte se zveřejněním otázky i odpovědi - adresy a příjmení nejsou zveřejňována. 

Mějte prosím na paměti, že odpovědi a podané informace mají - stejně jako ve všech podobných korespondenčních poradnách - vysloveně informativní charakter a Adventor o.s. ani autor odpovědi nemohou být zodpovědní za to, zda a jak jsou informace obsažené v odpovědi použity. Poradna běží souběžně i na partnerském serveru První Krok

  

Hodně se zlepšil a nyní upadá ...

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Dobrý den!

Díky za tyto stránky, které jsem objevil díky „modrému světlu“. Mám, prosím, dotaz, a divím se, že žádný podobný tu nezazněl, protože vím, že to je problém, který se týká mnohých lidí s postižením. Pobýval v zařízení, ve kterém pracuji, hoch s diagnostikovaným autismem. Za 7-8 let, co pobýval v týdenním stacionáři, udělal velký pokrok. Předtím vůbec nemluvil, teď říká hodně (nanejvýš dvouslabičných) slov. Získal jistotu, ustoupila jeho agresivita. Z domova po víkendu přicházel neklidný, během týdne se zklidnil. Ve škole s ním moc nepracovali, spíš se ho báli. V našem zařízení byl schopen na počítači vyhledávat jednotlivá písmena a získávat nové dovednosti.

Jakmile dosáhl 18 let a získal důchod, nechali si jej máma a otčím doma. Jeho důchod a příspěvek na péči je zdrojem jejich příjmů. Do školy jej dovážejí občas. Nikdo s tím nedokáže nic udělat, sociální pracovnice v obci s rozšířenou působností to považuje za normální („rodina funguje“), dotyčný autista nemá možnost růst, dostat se plně do našeho světa. Je, prosím, nějaká možnost, aby oficiální odborník zhodnotil jeho situaci a udělal něco pro jeho další rozvoj?

Děkuji.

Číst dál...

Diskutujte o tomto ?lánku ve fóru (1 odpovědí).

Odmítá polykat sliny

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Dobrý den,
syn má diagnostikovanou poruchu autistického spektra - vysocefunkční dětský autismus v kombinaci s lehkou mentální retardací. Je mu sedm let a je integrován v klasické školce s asistentkou, letos má odklad školní docházky.

Poslední tři dny řešíme problém, se kterým si nevíme rady, chtěla bych vás proto poprosit o váš pohled na věc a požádat o radu. Syn se před třemi dny rozhodl, že nebude polykat sliny. Začalo to zřejmě lehkou nevolností, poslední dobou si v rodině předáváme virózu. Myslím si, že se mu neudělalo dobře a pálení žaludečních šťáv v krku mu bylo tak nepříjemné, že si to negativně spojil s polykáním slin. Jakékoliv vysvětlování se míjí účinkem, syn vše odkýve, odsouhlasí, ale stále plive sliny, zadržuje je v puse a odmítá je polykat. Pozitivní i negativní motivace nezabírají. Je teď velmi neklidný a trochu mluví z cesty. Začíná mít trochu problém i s jídlem a pitím. Už nevíme, co vyzkoušet, abychom mu pomohli, je vidět, že i jeho to trápí. Trochu ve mně sílí obavy o jeho zdraví.

Číst dál...

Jaká je ABA?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Dobrý den,
asi nebudu jediná, kdo zvažuje všelijaké výchovné a vzdělávací přístupy, které lidé vytvořili za ten čas, co autismus jako diagnóza spatřil světlo světa. ABA program je mi znám jako ten, co má jediný vědecky prokázané úspěchy, ale zároveň je tím, proti kterému jsem si všimla, že mívají nejčastěji rodiče, ale i samotní autisté určité výhrady. Chci se proto zeptat, jak vnímáte ABA pogram vy? A také na to, do jeké míry jsou principy ABA přístupu součástí TEACCH, u nás obvykle známého jako strukturovaného učení? (Podle strukturovného učení totiž sami jedeme.)

Přiznávám, že se mi zdá analýza některých situací příliš komplikovaná, abych o něco takového sama usilovala. Mám však pocit, že i ona klasická odměna, která následuje po splnění úkolu v strukturovaném učení je stopou vlivu ABA. Což mě samotné nijak principiálně nevadí. Nepatřím k těm, co se snaží dítě vychovávat zcela bez odměn a trestů ... Ovšem o tom, že bych ho měla uplácet i za to, že si „správně“ hraje, nebo za to, aby navázalo oční kontakt, už třeba pochybnosti mám.

Poraďte prosím, jak se díváte na ABA program vy?

Číst dál...

Diskutujte o tomto ?lánku ve fóru (0 odpovědí).

Jak vyřešit problémový vztah s bratrancem?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.83 (3 hlasů)

Milý pane Roškaňuku,

prosím o radu týkající se chování mého syna. Honzíkovi je 9 let, dg. Aspergerův syndrom. 

Žijeme ve vícegeneračním domě, kde v jednom z bytů bydlí i můj bratr s rodinou. Bratr má pětiletého syna, který mého Honzíka má moc rád, chce se s ním kamarádit, několikrát za den se pokouší o kontakt, klepe u nás, ptá se, jestli může nahoru. Bohužel, odpověď je již dlouhodobě zamítavá. Honzík malého bratrance vyprovodí dost nevybíravým způsobem (vypadni, nemám ne tebe náladu; teď ne, až později - což znamená v překladu - už nikdy; nelez sem ty mimino, apod.). Navíc svému bratranci nadává, že je hloupé mimino, už to vypadá, že nebudeme moci ani vycházet na zahradu, protože jakmile Honzík uvidí bratrance, spustí se lavina.

Číst dál...

Diskutujte o tomto ?lánku ve fóru (1 odpovědí).

Kalendář akcí

Únor 2018
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28