A-KOMUNITA sdružuje aktivně působící autistické osoby - dobrovolníky prosazující zájmy celé komunity lidí na spektru autismu i jednotlivých osob a to jak svou vlastní činností, tak i působením na různých úrovních v ČR i mezinárodně, například v Evropské radě autistických osob EUCAP. Členové A-komunity jsou vázáni vlastním etickým kodexem a jejich primárním záměrem je především sdružovat ty, kdo se chtějí podílet na činnosti A-komunity aktivně.

 

Vyjádření k situaci kolem řidičských oprávnění lidí s PAS

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Komunita lidí na spektru autismu kolem organizací Adventor a A-komunita cítí potřebu se vyjádřit k mediální kampani, která se čerstvě objevila v médiích a na sítích. Vše se točí kolem tvrzení, že všem lidem na spektru jsou dle autorů zamítány žádosti o řidičské oprávnění bez ohledu na jejich skutečnou schopnost řídit. Jedná se o vyhlášku 277/2004 Sb. ze dne 5. 5. 2004 v aktuálním znění platném od 22. 3. 2018 (dříve směrnice LP 3-265-8.10.85/Pa z 27.11.1985); toto omezení zdravotní způsobilosti je tam hodně dlouho a bylo zjevně formulováno s ohledem na vážnou formu autismu (v roce 1985 u nás autismus bez mentální retardace pravděpodobně vůbec neexistoval jako diagnóza). Tam jsou v příloze č. 3 v části VII. uvedené pervazivní vývojové poruchy v odstavci 1 mezi omezeními vylučujícími získání řidičského oprávnění. Bylo by nejjednodušší tento bod g) přesunout do odstavce 2, který říká, že způsobilost potvrzuje lékař.  

Neznáme nikoho, komu by se přihodilo, že by na základě této vyhlášky nedostal ŘP; je možné, že takoví lidé jsou, ale nepodařilo se nám je najít, takže to nebudou žádné zástupy. Naopak víme (od našich členů a příznivců), že lidé s AS ŘP běžně dostávají (až na ty nám neznámé výjimky).

Zveřejněný článek na IDnes nám připadá velmi nešťastně formulovaný. Souhlasíme s tím, že je nutné vyhlášku novelizovat s přihlédnutím k současným znalostem na poli autismu, které jsou s ohledem k roku 1985 už někde úplně jinde. Změna se nicméně má dotýkat pouze lidí bez poruch intelektu. Ohrazujeme se proti formulacím typu "Objevuje se ale také agresivita, sebepoškozování či ničení věcí". Autisté bez poruch intelektu (typicky s Aspergerovým syndromem či Atypickým autismem) jsou naopak velmi zodpovědní, dbají na pravidla a na bezpečnost silničního provozu. Nemáme informace o tom o tom, že by se prakticky tito lidé setkávali s nepotvrzením zdr. způsobilosti na základě této diagnózy, avšak i přesto to může některé jedince odradit od získání ŘP, který by jim v mnoha případech mohl ulehčit život. Doufáme, že tato nešťastná medializace nezpůsobí reálné nepotvrzování zdr. způsobilosti těmto lidem. 

Adventor o. s., Platforma A-komunita

Co chtějí autisté v Evropě?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Pokud se zajímáte o autismus a o to, čím se zabývá komunita autistů, pravděpodobně již víte, že A-KOMUNITA jako nezávislá skupina autistických osob na spektru (pracujících pod záštitou organizace Adventor) spoluzaložila koncem roku 2019 Evropskou asociaci autistických osob EUCAP. Tato asociace se má čile k světu a ke dnešnímu dni má 16 členů - organizací působících v Evropě a řízených autisty. Lidé v A-komunitě zároveň zajišťují pro asociaci služby sekretariátu. EUCAP jako asociace je jedinečný svým 100% zastoupením autistů a rozsahem působení.

 Vy, kdo se počítáte do autistické komunity ČR a SR, už jste se určitě opakovaně setkali s žádostí zúčastnit se nějakého průzkumu autismu. A když jste začali zodpovídat otázky, je vysoce pravděpodobné, že jste si říkali "Proč se mě ptají TOHLE? A kdy budu mít možnost říci to, co chci já?". Bývá to proto, že lidé kteří sestavují dotazníky průzkumů, mají obvykle celkem jasnou představu, co se chtějí dozvědět, ale jen nejasnou představu o autismu jako takovém. Takže se třeba ptají, jak často respondent využívá pečovatelskou službu, zda někdy navštívil nízkoprahové centrum a zda navštěvuje psychoterapii. A protože respondent všude odpoví záporně, vypadá to, jako by dotyčný autista byl v  pohodě a užíval si života. Ale žádný takový průzkum se nezeptá, jestli pro respondenta není psychoterapie příliš nákladná a jestli je nějaké služba, která nemá definici sociální služby, ale zoufale mu chybí. Výsledek průzkumu tak ukáže obraz, který nemá s realitou života na spektru autismu co dělat. A to chceme změnit.

Číst dál...

Kalendář akcí

Prosinec 2022
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31