Podpořte naší činnost - klikněte sem.Film: Zvláštní film o zvláštní rodině

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Dlouhá léta jsme mohli sledovat koncepční dokumentární i hrané filmy o autismu jen prostřednictvím zahraniční tvorby, ale v posledních letech se začaly objevovat i rozsáhlejší díla české provenience v jiném duchu než "Odborník promlouvá ...". Jsme hrdí na to, že jsme v roce 2016 stanuli symbolicky první na pásce s projektem Normální autistický film. Tento kouzelný celovečerní umělecký dokument stvořil na náš popud geniální mág Míra Janek; od premiéry sesbíral řadu ocenění včetně cen jako  je JiHlava, Český lev, Jeden svět a řadu dalších po celém světě, na ČSFD si s přehledem drží hodnocení, na které si nesáhne ani řada akčních trháků. Občas se ozývají komentáře, že se film zabývá především Aspergerovým syndromem, ale to je v pořádku - spektrum autismu je příliš široké na jeden film; Míra Janek měl záměr a ten do filmu úspěšně vtiskl. Poetický až filozofický náhled do skutečných životů skutečných lidí na spektru autismu. Bez komentářů odborníků, rodičů či kohokoli jiného - ber nebo neber. A od té doby se objevují další filmy na téma autismu.

Číst dál...

Vyjádření k situaci kolem řidičských oprávnění lidí s PAS

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Komunita lidí na spektru autismu kolem organizací Adventor a A-komunita cítí potřebu se vyjádřit k mediální kampani, která se čerstvě objevila v médiích a na sítích. Vše se točí kolem tvrzení, že všem lidem na spektru jsou dle autorů zamítány žádosti o řidičské oprávnění bez ohledu na jejich skutečnou schopnost řídit. Jedná se o vyhlášku 277/2004 Sb. ze dne 5. 5. 2004 v aktuálním znění platném od 22. 3. 2018 (dříve směrnice LP 3-265-8.10.85/Pa z 27.11.1985); toto omezení zdravotní způsobilosti je tam hodně dlouho a bylo zjevně formulováno s ohledem na vážnou formu autismu (v roce 1985 u nás autismus bez mentální retardace pravděpodobně vůbec neexistoval jako diagnóza). Tam jsou v příloze č. 3 v části VII. uvedené pervazivní vývojové poruchy v odstavci 1 mezi omezeními vylučujícími získání řidičského oprávnění. Bylo by nejjednodušší tento bod g) přesunout do odstavce 2, který říká, že způsobilost potvrzuje lékař.  

Neznáme nikoho, komu by se přihodilo, že by na základě této vyhlášky nedostal ŘP; je možné, že takoví lidé jsou, ale nepodařilo se nám je najít, takže to nebudou žádné zástupy. Naopak víme (od našich členů a příznivců), že lidé s AS ŘP běžně dostávají (až na ty nám neznámé výjimky).

Zveřejněný článek na IDnes nám připadá velmi nešťastně formulovaný. Souhlasíme s tím, že je nutné vyhlášku novelizovat s přihlédnutím k současným znalostem na poli autismu, které jsou s ohledem k roku 1985 už někde úplně jinde. Změna se nicméně má dotýkat pouze lidí bez poruch intelektu. Ohrazujeme se proti formulacím typu "Objevuje se ale také agresivita, sebepoškozování či ničení věcí". Autisté bez poruch intelektu (typicky s Aspergerovým syndromem či Atypickým autismem) jsou naopak velmi zodpovědní, dbají na pravidla a na bezpečnost silničního provozu. Nemáme informace o tom o tom, že by se prakticky tito lidé setkávali s nepotvrzením zdr. způsobilosti na základě této diagnózy, avšak i přesto to může některé jedince odradit od získání ŘP, který by jim v mnoha případech mohl ulehčit život. Doufáme, že tato nešťastná medializace nezpůsobí reálné nepotvrzování zdr. způsobilosti těmto lidem. 

Adventor o. s., Platforma A-komunita

Autismus jako varování?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

„Autisti jsou tady proto, aby nás varovali, jak blbě žijeme.“ říká Miroslav Janek, režisér celovečerního dokumentu Normální autistický film, který získal dvě ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Číst dál...

Adventor na Autismusic festivalu 2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)
IMG 0004
Monika Beránková přebírá dar od Michala Roškaňuka

V sobotu 12. 8. v Chomutově se již po druhé konal benefiční rockový festival Autismusic fest, který za podpory rodiny a dobrovolníků organizovala Monika Beránková. K fenoménu autismu má velice blízko - její o 14 let mladší sourozenci dvojčata, mají poruchu autistického spektra.

V rozhovoru pro Atyp magazín sdělila, že důležitější než finanční výtěžek je osvěta pro veřejnost.

Číst dál...

Normální autistický film boduje

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Po úspěchu na MF Karlovy Vary se Normální autistický film, kterému přátelsky přezdíváme zkratkou NAF (tedy s diakritikou ŇAF emoticon smile) zúčastnil další velmi důležité události, kterou byl 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, kde se mu dostalo hned dvou poct: získal hlavní cenu v sekci česká radost jako nejlepší český dokumentární film (společně s dalším filmem poutajícím pozornost - FC Roma) a také cenu studentské poroty.

Číst dál...

Kalendář akcí

Leden 2021
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31