Podpořte naší činnost - klikněte sem.Recenze na knihu ASPERGERKA - posila pro ženy s Aspergerovým syndromem

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Nakladatelství Portál v loňském roce vydalo knihu ASPERGERKA (Aspiegirls) ve výborném překladu Petry Diestlerové.  Rudy Simone, autorka pěti knih o AS, je sama ženou s Aspergerovým syndromem, její zájem o tuto problematiku tedy není pouze akademický a profesionální, promlouvá ke čtenáři na základě vlastní životní zkušenosti. A její ASPERGERKA je především tím, co slibuje podtitul knihy – „Posila pro ženy s Aspergerovým syndromem“.

Rudy Simone  
Rudy Simone,  Zdroj: Portál  

Autorka není pouze spisovatelkou a obhájkyní osob s AS, ale také jazzovou zpěvačkou, textařkou a stand-up komičkou. A na jejím stylu, který oplývá specifickou poetikou a zároveň nešetří humorem, je tohle všechno dle mého názoru znát. Rudy je upřímná, autentická a proto důvěryhodná. Jakkoli je její často autobiografické vyprávění emotivní a vřelé, dovede zároveň pregnantně a věcně shrnout podstatné informace o tom, co život s AS ženám přináší a co by jim a jejích blízkým mohlo pomoci při překonávání těžkostí.  A věnuje se snad každému aspektu života.  V knize najdeme kapitoly o škole i zaměstnání, randění i sexu, manželství a mateřství, rituálech, stimmingu, smyslovém přetížení, trávicích obtížích, diagnostice a medikaci, výbuších nálad, meltdownech i „pálení mostů“. A to od puberty po stárnutí na spektru. Je to vlastně taková příručka, průvodce, který by měl pomoci osobám s AS prožít hodnotný, naplněný a šťastnější život. A autorčin optimismus je v tomhle směru skutečně nakažlivý:

„Nejlepší, co můžeme udělat, je věřit si a mít na paměti, že většina lidí má v sobě něco dobrého. Když víte jak, můžete to v nich probudit. Uhodíte-li do ladičky, může rozeznít strunu na kytaře stejným tónem, pokud je základní ladění dostatečně blízko. Jste jedinečná, máte osobité vlastnosti a můžete u jiných lidí vynést na povrch podobné. Můžete je přimět, aby se podívali na svůj život z hlediska, které v sobě sice mají, ale jen zřídka ho vytahují na světlo. Jste tady za nějakým účelem a z nějakého důvodu. Obohacujete svět svou přítomností a najdou se lidé, kteří to ocení.“ (Aspergerka, str. 61, O obviňování a zvnitřňování viny - RADY aspergerkám)

I přes citelnou snahu pozvednout svým čtenářkám sebevědomí se Rudy nerozpakuje psát také o nelichotivých stránkách žen s Aspergerovým syndromem, jakými jsou například jejich sebestřednost, odsuzování  nebo nedostatek taktu. Ani takové pasáže ale nepůsobí jako kritika, autorka na své čtenářky-aspergerky spíš zasvěceně, téměř spiklenecky pomrkává a pomáhá jim s přijetím a pochopením těchto nepříjemných aspektů jejich diagnózy:

„Nezavrhujte přátele jen proto, že se vám nelíbí 10 % jejich chování nebo s nimi v 10 % případů nesouhlasíte, a poskytněte lidem malé časové okno, v němž dostanou šanci dostát vašim očekáváním. Nikdo na světě není tak dokonalý, aby splňoval všechna vaše kritéria. Máme potřebu kontroly a musíme vědět, co můžeme očekávat, ale poskytněte sobě i svým přátelům nějaký manévrovací prostor, v němž můžou dělat chyby, za něž je nebudete soudit příliš příkře. Protože my máme sklony k odsuzování, že? A uplatňujeme ho na sebe i ostatní.“ (Aspergerka, str. 103, Přátelství a společenský kontakt - RADY aspergerkám)

V každé kapitole je text doplněn krátkým vyjádřením dalších žen s Aspergerovým syndromem k tématu. Tyhle citáty nabízejí jiný úhel pohledu, často velmi odlišný od autorčina.  Je z nich krásně patrné, že autismus je spektrum a i když tyto ženy mají stejnou diagnózu, každá z nich je naprostý originál. Tam, kde k tomu téma vybízí, jsou citovány také osoby, které s některou z aspergerek žijí, což nabízí vítaný pohled zvenčí:

„Jakmile se začne sypat, připadám si bezmocný, nemůžu jí poskytnout moc velkou útěchu. Je to děsivé. Už není schopna vnímat jakékoli rady – slova jsou pro ni jen bílý šum.  Je to jako zkoušet mluvit na vlnu, která se na vás valí; co uděláte? Vrhnete se pod ní, aby vás nesemlela, a pak se prostě obrníte před tím, co přijde. Pořád chcete pomoct, ale musíte počkat, až se bouře přežene. Potom si připadáte vyčerpaní. (můj partner Mike)“ (ASPERGERKA, str. 182, Výbuchy nálad)

 Každá kapitola je také zakončena sekcemi nazvanými „RADY aspergerkám“ a „RADY rodičům“. Při čtení prvních „RAD rodičům“ jsem se sama (jako žena na spektru autismu) neubránila pocitu, že autorka mne jako svou čtenářku jaksi opouští, zrazuje, přebíhá na stranu rodičů. Právě tak ale „RADY aspergerkám“ vyznívají někdy trochu nelichotivě pro rodinu a osoby blízké. A když se nad tím zamyslím, je to vlastně od autorky obdivuhodné, jak se dokáže (navzdory tvrzení, že autistům chybí teorie mysli a mají potíže s empatií) vcítit a s porozuměním pro jejich těžkosti přispět konkrétní radou i těm, kteří AS nemají, ale rádi by pochopili. To vše stejně chápavým, zasvěceným a důvěryhodným tónem, jakým se obrací na své aspergerky.

Obálka knihy  
 Obálka knihy, Zdroj: Portál  

Když jsem viděla finální verzi názvu českého vydání, bylo mi líto, že není využita slovní hříčka ASPIEGIRLS z názvu anglického. ASPERGERKA je ale rozhodně lepší nežli původní varianta ASPERGER - HOLKA. Už proto, že je tato kniha určena ženám s AS jakéhokoli věku a označení holka evokuje spíš puberťačku. Při čtení ASPERGERKY trochu zamrzí, že se jedná teprve o první knihu autorky, která byla do češtiny přeložena – už proto, že Rudy na své předchozí texty v knize odkazuje. Na druhou stranu, pokud by byla do češtiny převedena pouze jediná kniha Rudy Simone, ať je to ASPERGERKA. O ženách na spektru autismu se totiž v Čechách skoro nemluví  a i když u nás díky nakladatelství Portál vyšlo hned několik osobních zpovědí žen na spektru (Nikdo nikde od Donny Williams, Život za sklem od Wendy Lawson), odborná publikace přímo zaměřená na ženy s Aspergerovým syndromem na trhu chyběla. A ASPERGERKA, ačkoli je napsána odlehčeným stylem a je čtivá a dobře srozumitelná i laikům, mezi odborné publikace o autismu rozhodně patří. V příloze najdeme tabulku „Seznam rysů Aspergerova syndromu u žen“ a „Shrnutí některých hlavních rozdílů mezi muži a ženami s AS“. Tyto informace mají za cíl usnadnění správné diagnostiky žen na spektru. Knihu proto doporučuji nejen ženám na spektru autismu a jejich blízkým, ale i odborníkům, kteří se zabývají diagnostikou poruch autistického spektra.

Knihu můžete zakoupit v e-shopu nakladatelství Portál: https://obchod.portal.cz/

Kalendář akcí

Listopad 2020
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30