Podpořte naší činnost - klikněte sem.Autisté opět vystavují na Létě plném hvězd!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Starosta MČ Praha 1 Ing. Oldřich Lomecký, tisková mluvčí MČ Praha 1 Veronika Blažková s autorkami výstavy Olgou Černohorskou a Ivanou KárníkovouVe čtvrteční podvečer 7. července 2016 v 18 hodin se konala vernisáž 21. ročníku tradiční výstavy Léto plné hvězd autorek hraček, her a kapsářů pro zdravotně postižené děti Olgy Černohorské a Ivany Kárníkové. Kromě hraček a her speciálně vyvinutých pro děti s PAS, které si můžete na výstavě přímo i vyzkoušet, si v expozici můžete prohlédnout a zakoupit také výtvarné práce umělců s Aspergerovým syndromem. Autisté dostávají příležitost prezentovat se zde již třetím rokem. Léto plné hvězd zahájil starosta Městské části Praha 1 Ing. Oldřich Lomecký již pošesté. MČ Praha 1 přispívá na doprovodný program výstavy dotací, díky níž mohou organizátoři nabídnout návštěvníkům opravdu pestrou a zajímavou náplň. Adventor na slavnostní vernisáži nemohl chybět, a tak vám z ní přinášíme malou reportáž.

Jako první v programu vystoupil Denis SzalbotÚvodního slova se ujala Olga Černohorská, aby přivítala vzácné hosty – pana starostu Ing. Oldřicha Lomeckého a kmotry herečku a moderátorku Jitku Asterovou a skladatele, zpěváka, malíře a spisovatele Richarda Pachmana. Jako první dostal příležitost předvést své umění třináctiletý Denis Szalbot, který Léto plné hvězd zahajoval již třetím rokem. Na této vernisáži se mohl poprvé pochlubit svým klávesovým nástrojem, který dostal v loňském roce od organizace Adventor, je radost pozorovat, jaké dělá Denis díky tomu velké pokroky. Na úvod Denis zahrál skladbu od Luboše Sluky s názvem „Vzpomínka“.

Michal Roškaňuk představil vystavující umělce s Aspergerovým syndromemPoté Olga Černohorská poděkovala všem švadlenám a spolupracovníkům, kteří se na instalaci výstavy podíleli. Za Adventor to byli Michal Roškaňuk, Lucie Vilímková a Vojtěch Bartošík, kteří připravili osvětlení vchodu a oken a nainstalovali všechny obrazy. Michal Roškaňuk dostal slovo, aby vystavující umělce s AS přítomným divákům představil. Letos to jsou již tradičně Petra Bobalová, Natálie Ficencová a Běla Sýkorová, nově potom Lucie Vilímková, Václav Veselý z CSS Tloskov, a Lex Kartane z Velké Británie, který byl Michalovým hostem v pořadu „Přicházíme v míru“ v červnu 2016.

Markéta Rybaříková používá k malbě svých obrazů laky na nehtyNesmíme zapomenout na sedmnáctiletou Markétu Rybaříkovou (s Rettovým syndromem), která svá díla tvoří zvláštní technikou – k dozdobení obrazů používá laky na nehty. U této příležitosti jsme již podruhé otevřeli sbírku „Laky pro Markétku“, která slavila velký úspěch již na vánoční výstavě „Od Adventu do Tří králů“, kdy lidé na výstavu přinášeli zbytky laků, které by jinak nejspíš vyhodili. Markétka z nich měla velkou radost, a tak jsme se rozhodli úspěšnou sbírku zopakovat. Tomuto tématu budeme věnovat samostatný článek.

Radek Čihák zahrál na vernisáži dvě své písničkyJako následujícího hosta Olga uvedla zpívajícího básníka Radka Čiháka, který zahajoval již loňský jubilejní ročník Léta plného hvězd. Radek zahrál a zazpíval dvě své skladby „Kalina“ a „Slunce“. Podobně jako Denis, sklidil i Radek velký, nadšený potlesk. Radek se již druhým rokem zúčastnil jako hlavní aktér každoroční jarní adventorské akce na podporu osvěty problematiky autismu „Putování“, kde hrál na besedách své písně. A právě tam vznikl nápad, že by si Radek (ve svých 49 letech) zasloužil konečně vydat své debutové CD.

Radek si na svůj koncert pozval hosta Josefa Prexla, který ho na akordeon doprovodil i na Putování v roce 2014K tomuto účelu Adventor založil, podobně jako loni pro Denise, projekt v nadačním programu "Jsem tady!", kde chce shromáždit potřebné finanční prostředky. Natáčení CD vznikne živě přímo na výstavě Léto plné hvězd při příležitosti Radkova samostatného koncertu ve čtvrtek 21. července 2016 v 18:00 hodin. Jako host s ním vystoupí Josef Prexl, který Radka doprovodí na akordeon. Vyjde-li vše podle plánu, vzácným hostem by měl být i herec a moderátor Jaroslav Dušek, který si Radka a jeho tvorbu oblíbil a párkrát si ho již pozval jako hosta do svých pořadů. I Radkovu koncertu na LPH budeme věnovat samostatný článek. Radek na LPH také představuje svou kolekci šperků, které si na výstavě můžete i zakoupit.

Richard Pachman se stal kmotrem 21. ročníku LPHJako třetího účinkujícího letošního ročníku LPH přivítala Olga na pódiu Richarda Pachmana, který stál před jedenácti lety u zrodu doprovodného hudebního programu výstavy, a postupně přivedl několik významných hostů: Jaroslava Svěceného, světoznámého skladatele Francoise Glorieuxe z Belgie, (který aranžoval písně i pro samotného Michaela Jacksona), Mariána Vojtka, sopranistky Martinu Kociánovou a Ditu Hořínkovou a v neposlední řadě mistra zvuku Benjamina Kovaříka, který ozvučením a nasvícením LPH dodává koncertům slavnostní atmosféru. Richard zazpíval árii „Neodvolám“ ze svého legendárního oratoria Mistr Jan Hus.

Každý výstavě něco pěkného popřálNa závěr slavnostního programu vernisáže Olga pozvala před diváky k Richardu Pachmanovi druhou kmotru výstavy Jitku Asterovou, pana starostku Ing. Oldřicha Lomeckého, zástupkyni Nadačního fondu Veolia Hanu Matějčkovou, svou spoluautorku výstavy Ivanu Kárníkovou a oba účinkující za Adventor Radka Čiháka a Denise Szalbota. Všichni se postupně ujali mikrofonu a popřáli výstavě úspěch. Závěrečné tečky programu se ujal Denis Szalbot. Tentokrát nejen hrál, ale dokonce zazpíval píseň „Caro mio ben“ od italského skladatele Giuseppe Giodaniho. Po skončení oficiální části už nastala volná zábava, kterou Denis podbarvoval svým preludováním. Popřejme tedy výstavě hodně spokojených návštěvníků a úspěch!

Po oficiální části nastal čas pro přátelské posezení – Michal Roškaňuk a Lucie Vilímková si popovídali s autorkami výstavy Olgou a Ivanou, a Denis jim k tomu preludoval na svůj nástrojProdejní výstava Léto plné hvězd je otevřena v době letních prázdnin od 1. července do 21. srpna 2016, denně včetně víkendů od 10 do 21 hodin, na adrese Dražického nám. 10/65, Praha 1 (u věže Karlova mostu na Malé Straně). Vstupné na výstavu dobrovolné, bezbariérový přístup. Začátky večerů doprovodného programu jsou od 18 hod., (není-li uvedeno jinak). Podrobný program a informace o výstavě najdete na webu www.anahata.cz, nebo na www.facebook.com/letoplnehvezd. Rezervace míst na koncerty nutno zajistit mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle 724 305 737 (10 – 20 hod.), neboť prostory mají omezenou kapacitu. Umělecká agentura Anaháta a Adventor se těší na vaši návštěvu!

Fotografie Věra Hessová, Olga Černohorská a Petr Szalbot

 

Doprovodný program výstavy Léto plné hvězd 2016

14. 7. čt v 18 hod. – „Jeden večer s Romeem“ – Jan Kopečný a Petr Ryšavý
Zpěváci a muzikáloví herci, členové hudebního uskupení DPH (jehož třetím členem je ještě skladatel a producent Daniel Barták). Oba pánové budou mít na Létě plném hvězd svou premiéru.

21. 7. čt v 18 hod. – „Co se asi stane…“ – Radek Čihák, host Josef Prexl
Radek Čihák je zpívající básník, autor a muzikant, o kterém herec Jaroslav Dušek jednou řekl, že je to „Český François Villon“. Radkovi byl až teprve nedávno diagnostikován Aspergerův syndrom. Večer bude zároveň veřejnou nahrávkou Radkova debutového živého CD, ke které přispěje svou hrou na akordeon také Josef Prexl. Kromě pěkných písní se jistě i dobře pobavíte Radkovým osobitým humorem.

27. 7. st v 18 hod. – „Jak si užívat důchodu už v mládí“ – Miro Šmajda
Miro Šmajda je stálicí na hvězdném nebi Léta plného hvězd. Po vydání již třetího autorského alba „Terrapie“ hodně koncertuje a i o letošních prázdninách ho můžete s kapelou vidět na mnoha festivalech. V komorním prostředí Léta plného hvězd však můžete zažít Mira tak, jak ho jinde určitě nezažijete. Bude se hrát akusticky, kdy vyniknou především Mirovy texty, plné osobité poetiky. Nenechte si proto tuto hudební lahůdku ujít!

28. 7. čt v 18 hod. – „Letem světem nejen s muzikály“ – Jan Kříž a Marie Křížová
Jan Kříž je držitelem dvou Cen Thálie v oboru muzikál. Marie Křížová je herečka a zpěvačka, působící v řadě muzikálů v Divadle Kalich. Honza a Maruška se poznali v castingové show Robin Hood aneb Cesta ke slávě a od listopadu 2015 jsou manželé. Létu plnému hvězd zůstávají věrní již několik let.

9. 8. út v 18 hod. – „Možná příjde i…“ – Dita Hořínková a její hosté
Zpěvačka a herečka Dita Hořínková působí na divadelní scéně již od svých osmi let. Je matkou dětských hvězdiček Filipa Antonia a Viktora Vícha. Na Létě plném hvězd je pravidelným hostem, a tak nebude chybět ani letos.

11. 8. čt v 19 hod. – „Setkání s přáteli“ – Petr Ševčík
Petr Ševčík je stálicí Léta plného hvězd již od roku 2011. Na koncertě představí svá dvě CD, která doposud vydal a jistě dojde i na nějaké novinky.

18. 8. čt v 18 hod. – „Prázdninové povídání s písničkami“ – Václav Noid Bárta
Václav Noid Bárta ztvárnil řadu rolí v muzikálech v Divadle Broadway a Kalich, až se nakonec jeho domovskou scénou stalo Hudební divadlo Karlín, kde o letošních prázdninách zkouší hlavní roli v muzikálu „Bonnie a Clyde“. Léto plné hvězd navštíví Noid již podruhé.

Kalendář akcí

Srpen 2020
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31