Podpořte naší činnost - klikněte sem.Problematika autismu je velmi rozsáhlé téma, na které lze nazírat z různých úhlů a každá optika může dávat jiné odpovědi na stejné otázky. Jinak se na autismus bude dívat psychiatr, jinak psycholog, jinak terapeut v závislosti na jeho zaměření, jinak pedagog, rodič, sociální pracovník, asistent, legislativec, sám autista... Není špatně, že se jejich pohledy liší, protože se liší i to, co se od těchto osob očekává, jaké jsou jejich možnosti a jaké jsou osobní či profesní potřeby každého z nich.

Nelze v jednom zdroji obsáhnout všechny tyto úhly pohledu a ani to není účelem této části webu - ta chce podat obecný přehled o autismu především pro rodiče či poskytovatele péče, ale i pro samotné autisty. V tomto smyslu také nelze články chápat jako odborně dokonalé popisy v perfektním souladu s tím, jak vidí autismus dnešní lékařská věda a co o něm učí školy - tím se zabývají jiné stránky na českém i světovém internetu, tento web chce spíše nabídnout informace o tom, jak vidí problematiku sami autisté a lidé jim blízcí a proč může být právě takový pohled pro ty, kdo nějakým způsobem pečují o autisty, velmi cenný.

Rádi bychom též upozornili studenty, že pokud hledají informace, které jim dopomohou k zápočtu, jsou tady špatně. Jestliže se ale chcete dozvědět něco o autismu, pak jste tu, drazí studenti, vřele vítáni.

Klíč pro komunikaci s osobou s autismem

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (5 hlasů)

Klíč pro komunikaci s osobou s autismem
Toto stručné vodítko si neklade žádné nároky na úplnost ani na univerzálnost. Bez ohledu na to, že se vyplatí dodržovat určitá obecná pravidla, jsou lidé s autismem charakterově stejně pestří jako kdokoli jiný a nikdy nebude existovat žádný soubor pravidel, uplatnitelný na všechny bez rozdílu.

Číst dál...

Diskutujte o tomto ?lánku ve fóru (2 odpovědí).

Nejen Rainman

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (4 hlasů)

Vysoce funkční autisté a „Aspíci“ mezi námi

 

Už mne ty stále stejné popularizační články a filmy inspirované fiktivními či skutečnými autisty zlobí. Dustin Hoffman zahrál v roce 1988 postavu Rain Mana skvěle! Rozšířil tak laické povědomí o nízkofunkčím autismu (podle novějšího pojetí středněfunkčním), který svému nositeli znemožňuje samostatný život. Díky mu (Dustinovi) za to! Potíž je ovšem v tom, že minimálně stejně tolik (a pravděpodobně více) je vysocefunkčních autistů, kteří mnohdy dokáží žít bez sociálních intervencí, mívají ve společenském styku (i jinde) velké či ještě větší problémy, však jejich vliv na chod světa – a to ať už během svého života, či posmrtně - může být enormní. Víme o nich dost? A o těchto se proto pokusím psát...

Číst dál...

Diskutujte o tomto ?lánku ve fóru (1 odpovědí).

Co je autismus?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Odpověď na otázku v názvu článku nemusí být tak jednoduchá, jak by se zdálo. Při hledání ať už na internetu nebo v literatuře naleznete mnoho si podobných formulací a přesto žádná z nich nenabízí definici, která by byla srozumitelná a přiléhavá. Pokusme se tedy k definici dojít jinou cestou.

Číst dál...

Diskutujte o tomto ?lánku ve fóru (0 odpovědí).

Lze autismus léčit?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Tato otázka je pochopitelně pokládána velmi často. Zcela exaktní odpověď na otázku, zda lze autismus léčit, zní „samozřejmě ano“ a také se tomu věnuje velká skupina osob, institucí a firem. Léčit lze totiž naprosto cokoli bez ohledu na to, zda léčená nemoc existuje či nikoli.

Správná otázka, kterou vlastně chtějí všichni položit, totiž zní „Lze autismus vyléčit?“ Jsme přesvědčeni, že poctivá odpověď je jen jedna: „ne, autismus VYléčit nelze.“ To je zároveň často hrana, na které se odehrávají nesmiřitelné názorové bitvy, byť k nim dochází v drtivé většině případů jen díky nedorozumění - záleží totiž velmi na tom, jak si zastánce toho kterého názoru vyléčení představuje.

Číst dál...

Diskutujte o tomto ?lánku ve fóru (1 odpovědí).

Další články...

  1. Máme brát léky?

Kalendář akcí